sobota, 3 grudnia 2011

Początek demosceny na Atari 8bit

Wiele osób zapewne zadaje sobie pytanie co to właściwie jest demoscena ?
Na to pytanie odpowiada film, jaki chcę Wam zaprezentować, a przy okazji ukazuje sam początek narodzin demosceny oraz to co jest w niej najistotniejsze czyli przełamywanie kolejnych granic: mentalnych u użytkowników danego komputera poprzez łamanie kolejnych ograniczeń technicznych lub algorytmicznych:


Atari 8bit Demo Scene

Jak widać grafika w latach 80, była bardzo uboga, jednak już wtedy (6:24) próbowano pokazać coś co miało szokować jakością, coś czego jeszcze nikt nie widział na innych komputerach (nawiasem mówiąc taka grafika do dziś jest nieosiągalna na innych komputerach 8bitowych).

To jest jedna z najważniejszych cech demosceny: rywalizacja w tworzeniu (artyzm) oraz w technicznych niuansach, które często są w niezwykły, nietypowy czy pionierski sposób wykorzystane przez autorów.


Cały temat poruszam, gdyż demoscena nim się narodziła, już istniała w umysłach ludzi, którzy na wiele lat wcześniej tworzyli produkcje takie jak te. Natomiast te konkretnie tu pokazane przejdą do historii jako absolutnie pionierskie. W czasach gdy dźwięk w przeciętnej grze był słaby, a grafika jeszcze gorsza (niekolorowa, zwykle płaska zamiast 3D), ambitni programiści chcieli pokazać, "a jednak się da!";)

Warto też zaznaczyć, że my w Polsce byliśmy wtedy (i nie tylko wtedy) w światowej czołówce, było wtedy u nas wielu absolutnie niezwykłych twórców, którym nie była potrzebna żadna demoscena, Oni i tak tworzyli i to prawdziwe perełki. Ale o tym następnym razem.

poniedziałek, 21 listopada 2011

Założyciel Atari w Gdańsku ?

Na tegorocznym party polskiej demosceny Atari pt. Silly Venture 2011 doszło do niezapowiadanego i nieoczekiwanego wydarzenia: po raz pierwszy w historii (imprez) Polacy zostali zauważeni i docenieni przez dawny skład firmy Atari. A nie chodzi tu o byle kogo bo o samego Nolana Bushnella, który w 1972 roku założył firmę, która rozpoczęła bum na gry poprzez swoją grę PONG, bum na konsole poprzez konsolę PONG oraz Atari 2600 oraz zapoczątkowała rynek gier komputerowych - dlatego często nazywany jest ojcem gier komputerowych oraz od niechcenia (bo nie popierał tego pomysłu) ojcem multimedialnych komputerów domowych:


To niezwykłe wydarzenie, gdyż do Nolana Bushnella bardzo trudno dotrzeć, chodzą słuchy, że dostaje 100 podobnych zaproszeń dziennie z całego świata, a właśnie Polakowi się udało ! Jak widać mamy tu bardzo zdolnych ludzi, którzy nie znają granic swoich pomysłów i celów. Chodzi o organizatora Silly Venture, czyli Greya.

Nolan Bushnell wspomina o tym, że programowanie takich sprzętów jak Atari 2600 to "może najtrudniejsza rzecz jaką może zrobić programista". I faktycznie z jednej strony sprzęt retro jest bardzo trudny, wymagający dużej wyobraźni, a z drugiej wielu zdolnych i interesujących ludzi chętnie po niego sięga, bo właśnie to co trudne jest najlepszym wyzwaniem i daje największą satysfakcje;)


Update:
Tak prezentowała się impreza Silly Venture 2011:



wtorek, 8 marca 2011

Atari - geneza oraz źródła

Na serwisie Atarionline.pl pojawił się właśnie bardzo interesujący artykuł o Atari pt. Atari - ikona, której nie można zmazać. Zachęcam do zapoznania się, bo faktycznie materiał jest interesujący.

Atari logo